Proteinler

protein

Protein, yaşayan bütün varlıklar için elzem azotlu öğedir.

Bütün hücrelerin büyük bölümü proteinlerden yapılmıştır. Hücreler sürekli değişip yenilenmektedir. Bu nedenle sürekli olarak belirli miktarda protein dışarı atılır.

Vücudun enerji deposu anlamında protein deposu yoktur. Kısa süreli yetersizlikleri giderilecek az miktarda protein depolanabilir. Eğer protein alınmazsa yıkılan hücreler yenilenemez. Kaynak ise besin proteinleridir.

 

PROTEİN KAYNAKLARI

Genellikle hayvansal protein kaynakları, elzem aminoasitleri vücut gereksinmesine uygundur.

ÖRNEK PROTEİN: Anne sütü ve yumurta

İYİ KALİTE PROTEİN: Et, süt, balık ve türevleri

DÜŞÜK KALİTE PROTEİN: Bitki proteinleri

 

Süt + Tahıl ya da Kurubaklagil + Tahıl beraber tüketildiğinde aminoasitler oransal olarak yeterli tüketilmektedir. Bu yüzden beraber tüketilmeleri gerekmektedir.

 

PROTEİNLERİN VÜCUTTAKİ İŞLEVLERİ

Proteinler, bütün canlı hücrelerinin temel maddesidir. Hücrelerin yapımı, onarımı çalışmasında dolayısı ile büyüme, gelişme ve sağlıklı yaşamda görevlidir. Vücuttaki kimyasal olayların gerçekleşmesinde rol alan enzimlerin yapısında bulunur. Bazı hormonların sentezinde kullanılır. Hastalıklara karşı vücudun savunmasında önemli olan antikorların yapımında kullanılır.

Kandaki (oksijen taşıyıcısı olan) hemoglobinin yapısında bulunur. Hücre içi ve dışı sıvılarının dengelenmesi için gereklidir. Vücutta asit-baz dengesinin korunmasında görevlidir.

Kandaki protein ve aminoasitlerin düzeyi bireyin yeterli protein alıp almadığını gösterir.

 

Protein için güvenilir alım düzeyi

İyi kalite protein için 0.6g/kg

Bireysel ayrıcalıklar için %25 ek 0.8g/kg

Sindirim ve emilim kayıpları ile 1-1.2g/kg

 

UNUTMA!

Vücudun protein deposu yoktur.

HER GÜN PROTEİN TÜKETİLMESİ GEREKLİDİR.

PROTEİNSİZ BESLENME CİDDİ HASTALIKLARA SEBEP OLABİLİR!

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.