Obezite

Obezite, kısaca sağlığı tehdit edecek miktarda yağın vücutta depolanmasıdır.

 

Obezite tam tanımıyla: enerji yoğunluğu fazla olan yiyeceklerin tüketimi ve azalmış fiziksel aktivitenin sonucu olarak aşırı ve anormal yağ birikimi ile karakterize karmaşık bir tıbbi hastalıktır. Obezitenin artmasındaki sebeplere bakıldığında genetik aktarımlar ve enerji yoğunluğu fazla olan yiyeceklerin ulaşılabilir hale gelmesi ile sedanter yaşam tarzını kapsayan çevresel faktörler sayılabilir.

 

Obezitenin tanısında sıklıkla beden kütle indeksi (BKİ) değerlerinin sınıflandırılması kullanılmaktadır. BKİ, kilogram (kg) cinsinden vücut ağırlığının, metre (m) cinsinden boyun karesine bölünmesi ile hesaplanmaktadır (anasayfada otomatik hesaplayıcı bulabilirsin).

BKİ sınıflamasında, 25-29.9 kg/m² hafif şişman, 30 kg/m² ve daha yüksek değerde olması ise şişman sınıfını tariflemektedir.

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre obezite, son 35 yılda (özellikle genç ve ergenlerde) iki katına çıkmış olan bir sağlık sorunudur ve birçok kronik hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Obezite genetik faktörlerin yanında yaşam tarzı değişikliklerine göre şekillenmektedir. Yeme davranışının vücut ağırlığı ve beden kütle indeksi (BKİ) dolayısıyla obezite ile olan derin ilişkisi yıllardır bilinmektedir. Obezitenin tedavisinde kullanılan en yaygın yöntem olan enerji kısıtlaması uzun süreli uygulamalarda başarılı olmamaktadır. Diyet tedavisinin yanında davranış değişikliğinin de eklenmesi ile vücut ağırlığının yönetimi ve buna bağlı yaşam boyu yüksek hayat kalitesi sağlanabilmektedir. Yeme oranının ve hızının azaltılması ile enerji alımının da azaltılacağı yaklaşımı önem kazanmaktadır. Yeme hızının azaltılmasına bağlı olarak yapılan müdahalelerde açlık durumundan bağımsız olarak yeme oranının azaltılmasını sağlamaktadır. Yeme farkındalığının kazandırılması ile sağlıklı ve kalıcı bir beslenme tedavisi uygulanması sağlanabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.