Bulimiya Nervoza

Bulimiya nervoza, 1980 yılı öncesindeki kayıtlarda aşırı yeme ile ortaya çıkan bir semptom olarak belirtilirken, ilk olarak 1979 yılında Russell  tarafından tanımlanmıştır. Tanımın yapılmasının hemen ardından 1980 yılında düzenlenen DSM III el kitabına anoreksiya nervozanın dışında yeni bir yeme bozukluğu olarak eklenmiştir.

 

Bulimiya nervozanın DSM V el kitabında yayınlanan tanı kriterleri:

  • Yineleyici tıkınırcasına yeme dönemleri olmaktadır. Bir tıkınırcasına yeme dönemi aşağıdakilerin her ikisini de kapsamalıdır:
  1. Benzer koşullarda, benzer sürede, çoğu bireyin yiyebileceğinden belirgin bir şekilde çok daha fazla yiyeceği, ayrı bir zaman birimde (örn. herhangi iki saatlik bir sürede) yeme.
  2. Bu epizod sırasında yemek yemeyle ilgili denetimin kalktığı duyumunun olmasının varlığı (örn. bireyin yemek yemeyi durduramadığı duygusu, ne ya da ne denli yediğini denetleyemediği duygusu).
  • Vücut ağırlığı kazanımından sakınmak için, kendi kendini kusturma, laksatif, diüretik ya da diğer ilaçları kötüye kullanma, neredeyse hiç yememe ya da aşırı spor yapma gibi yineleyen, uygunsuz telafi edici davranışlarda bulunmalıdır.
  • Bu tıkınırcasına yeme davranışlarının ve uygunsuz telafi edici davranışların her ikisi de ortalama üç ay içinde en az haftada bir kez olmalıdır.
  • Benlik değerlendirmesi, vücut biçimden ve ağırlığından yersiz bir biçimde etkilenmelidir.
  • Bu bozukluk, yalnızca anoreksiya nervoza dönemleri sırasında ortaya çıkmamalıdır.

 

Uygunsuz telafi edici davranışların derecelendirilmesine göre tedavi düzenlenebilmektedir.

Ağır olmayan: Ortalama haftada bir-üç kez

Orta derecede: Ortalama haftada dört-yedi kez

Ağır düzeyde: Ortalama haftada sekiz-on üç kez

Aşırı düzeyde:  Ortalama haftada on dört ya da daha çok kez

“Bulimiya Nervoza”

  1. Merhaba online olarak görüşebiliyormuyuz. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.