Diğer Yeme Bozuklukları

Tanımlanmış diğer beslenme ve yeme bozukluklarına baktığımızda:

Değişiktür (atipik) anoreksiya nervoza: Belirgin vücut ağırlığı kaybına karşın bireyin vücut ağırlığının olağan sınırlar içinde ya da olağan sınırların üzerinde olmasının dışında anoreksiya nervoza için bütün tanı ölçütleri karşılanmalıdır.

Bulimiya nervoza (düşük sıklıkta ve/ya da sınırlı süreli): Tıkınırcasına yemenin ve uygunsuz telafi edici davranışların, ortalama, haftada bir kezden daha az ve/ya da üç aydan daha kısa süreli olması dışında bulimiya nervozanın bütün tanı ölçütleri karşılanmalıdır.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu (düşük sıklıkta ve/ya da sınırlı süreli): Tıkınırcasına yeme epizodlarının, ortalama, haftada bir kezden daha az ve/ya da üç aydan daha kısa süreli olması dışında tıkınırcasına yeme bozukluğunu bütün tanı ölçütleri karşılanmalıdır.

Çıkarma bozukluğu: Vücut ağırlığını ya da biçimini etkilemek için, tıkınırcasına yeme epizodları olmadan, yineleyen çıkarma davranışları ölçütü karşılanmalıdır.

Gece yeme bozukluğu: Uykudan uyanarak yeme ya da akşam yemeğinden sonra yeme epizodu ile tanımlanan, yineleyen gece yeme epizodları ile karakterizedir. Birey yediğinin farkındadır ve yediğini anımsar. Gece yeme epizodları, belirgin bir sıkıntıya ve/ya da işlevsellikte düşmeye neden olmaktadır. Düzensiz yeme örüntüsü, tıkınırcasına yeme bozukluğu ya da madde kullanımı da içinde olmak üzere başka bir ruhsal bozuklukla daha iyi açıklanmamalı ve başka bir sağlık durumuna ya da bir ilacın etkisine bağlanmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.