• Yağsız beslenme kilo vermeyi hızlandırır.
 • Karbonhidratlar olmadan da yaşarız.
 • Meyveler de kilo yapıyor hatta sağlığımızı bozuyor.
 • Kırmızı eti hayatından çıkar, kolay kilo ver!
 • Akşam 7’den sonra hiçbir şey yemezsen kilo verirsin.

Tanıdık geldi mi?

BESLENMEYİ İNTERNETTEN Mİ ÖĞRENİYORUZ?

 

Beslenme ve diyet adı altında bazı araştırmalar yaptım. Arama motorlarına beslenme yazdığımda 38.300.000 sonuç çıkıyor, diyet yazdığımda ise  36.500.000 sonuç var. Peki, bunların hepsi doğru olabilir mi? Beslenme yazdığımda ilk çıkan internet sitesi sağlık bakanlığına ait, iyi ki de öyle. Ama danışanlarımdan ve çevremden duyduğum kadarıyla kimse ‘beslenme’ diye araştırma yapmıyor. Hızlı kilo verdiren sağlıklı diye tanımlanan ancak gerçekte öyle olmayan diyetlere odaklanarak arama motoruna ‘diyet’ ya da ‘sağlıklı diyet listesi’ yazıyor ve ilk 2-3 sayfaya göz atarak fikir ediniyor. Televizyonu açıyorum, sağlık programlarına bakıyorum, herkes diyetisyen veya beslenme uzmanı, herkes bir diyet öneriyor. Şöyle bir düşünün, her kafadan farklı ses çıkıyor, hangisi doğru? Size en mantıklı diyet gelen her zaman sağlıklı mıdır?

 

MEDYADAN DUYDUKLARIMIZ

Yakın zamanda üniversitemizde bir panel düzenledik. Panelde gelen soruların da aslında bilgi kirliliğinin yarattığı karmaşadan kaynaklandığını gördüm. Doğru bilinen yanlışlar adı altında yaptığım görüşmelerde duyduğum yanlış bilgilerden 10 tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

 1. Yağsız beslenme kilo vermeyi hızlandırıyormuş. Yağ yemezsek, vücudumuzda yağ birikmez hatta haftada 2-3 kilo bile veririz.
 2. Karbonhidratlar olmadan da yaşarız. Ekmeği hayatımdan çıkardım, hemen kilo verdim. Bütün suçlu aslında ekmekmiş.
 3. Her gün sadece sebze tüketiyorum, hem kilo verdim hem de çok sağlıklıyım.
 4. Meyveler de kilo yapıyormuş hatta sağlığımızı bozuyormuş. Ara öğün olarak bile tüketmiyorum.
 5. Kırmızı eti hayatımdan çıkardım. Zaten et ürünlerinin de kanser yaptığı kanıtlandı, artık kırmızı et tüketmeden de sağlıklı olabilirim.
 6. Her gün spor yapıyorum, 1 saat koşuyorum 1 saat de yüzüyorum, kilo verdim. Daha da kilo vermek istiyorum o yüzden sporu arttırmam lazım.
 7. Akşam 7’den sonra hiçbir şey yemiyorum 1 ayda 4 kilo verdim. Bence kimse akşam yemek yememeli.
 8. Yumurta kilo yapıyormuş, bir daha yumurta yemem.
 9. Su bile bana kilo yapıyor. Su içmediğimde kendimi daha dinç hissediyorum. İçersem de çok şişiyorum. Zaten çay, kahve içerken su alıyorum.
 10. Yeni bir diyet çıkmış. Yine ünlülerden biri 1 ayda 10kg vermiş, incecik olmuş. Diyetinde bolca lahana yaprağının suyu varmış, detoks gibi. Detoks hızlı zayıflatıyor, bir daha da geri almıyorsun.

Yukarıdaki bilgiler size de tanıdık geldi mi? Denediyseniz bilgilerin yanlış olduğunu zaten anlamışsınızdır. Ama deneyemeyenler için de söyleyeyim, bunların hepsi yanlış bilgidir. Beslenme kişiye özel planlanmalıdır ve hedef hızlı kilo verme ise öncelikle kas kaybı önlenmelidir. Aç kalmak, fazla spor yapmak, tek yönlü beslenmek kalıcı kilo verdirmez. Hayatınız boyunca zayıf kalabilmeniz için alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Kolay bir şey gibi gözükmese de adım adım uygulandığında alışkanlıklar değişir. Nasıl ki herkesin gözü mavi değilse, herkesin genetik ve fizyolojik yapısı da aynı değil. Kısacası popüler bilgiler ve diyetler vaatlerini gerçekleştirmez.

 

DOĞRU BİLGİLERLE SAĞLIKLI BESLENME

Bilginin sözlük anlamı ‘Öğrenme, araştırma veya gözlem yolu ile elde edilen gerçek’ şeklinde açıklanıyor. Anlamdaki öğrenme, araştırma ve gözlem bilime dayandırılarak yapılmalıdır. Sağlıklı zayıflayıp dinç ve fit bir vücudunuz olmasını istiyorsanız internetten beslenmeyin. Bilgiyi doğru kaynaktan almak için beslenme uzmanınıza danışın. Her yiyeceğin tadını bilin tabii ki ama az tüketin. Kilo yapıyor diye besinleri tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekmez.

En sık karşılaştığımız yanlış bilgiyi düzelteyim. Şekerin kilo yaptığını bilim kabul ediyor ama aynı zamanda beyin enerji olarak sadece karbonhidratları kullanıyor. Beynin çalışması için her gün en az 120gr karbonhidrat tüketmeliyiz. Sağlıklı beslenmenin kurallarında her besin grubunu tüketmeniz gerekiyor. İşin özü atalarımızın da dediği gibi ‘Az olsun, öz olsun’. Bu durumdan ben de şunu diyorum ‘Doğru bilgilerden beslenin’.

2 Yorum “Beslenmeyi internetten mi öğreniyoruz?”

 1. Kısa ve öz olmuş. Keyifle okudum Gizem Hanım.

  1. Harika! Beğenmenize çok sevindim Feyza hanım 🙂

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.